Publiceringsdatum: 2025-03-14
Funderar du på att söka jobb inom pedagogik? En möjlighet har öppnat upp för dig att börja arbeta som speciallärare hos Vittraskolorna AB. Vill du arbeta heltid hos Vittraskolorna AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 6 månader eller längre.
Om du redan bor i närheten av Halmstad, är det här din chans att söka ett spännande jobb Om du letar efter en spännande karriär inom speciallärare-branschen, har Vittraskolorna AB just nu ett ledigt jobb som kan vara av intresse. Du har fortfarande tid att söka jobbet som speciallärare hos Vittraskolorna AB om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är onsdag den trettionde april 2025.
Vittraskolorna, ett av Sveriges ledande friskoleföretag med 24 för- och grundskolor runt om i landet. Tillsammans ansvarar vi för cirka 8000 barn och elever och har cirka 1000 medarbetare. Vi startade vår första skola 1993 och ingår sedan 2008 i AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag.
Vittra är en samhällsengagerad för- och grundskola där barn och elever lär sig om sig själva och världen. Hos oss formas medvetna barn och elever som får rätt verktyg och kunskap för att skapa ett bättre och mer hållbart samhälle. Det gör vi med vår unika pedagogiska riktning som baseras på tre delar: medvetet lärande, modig kultur och tydlig struktur.
På Vittra Halmstad har vi ca 320 elever i grundskolan samt ca 85 barn på förskolan. Skolan är vackert belägen på Vapnöhöjden vid foten av Galgberget.
Då vår speciallärare går på föräldraledighet söker nu dig som vill arbeta i årskurs F-3 på Vittra Halmstad och har behörighet och legitimation som speciallärare. Vi söker dig som är bra på att hitta anpassningar och stöd som hjälper elever att nå ökad måluppfyllelse samt att skapa goda relationer med såväl kollegor, elever och vårdnadshavare.
Tillsammans arbetar vi med det kollegiala lärandet för att utveckla undervisningen och för att möta barnens individuella behov. Vittra ska vara en plats där barn är trygga att vara sig själva, motiverade att lära sig mycket och omgivna av omtänksamma andra.
Vi erbjuder dig en kreativ arbetsmiljö med engagerade och drivna kollegor med ett stort engagemang, hög kvalitet och massor av glädje. Hos oss växer människor och kunskap!
I ett nära samarbete med specialpedagogen stöttar du arbetslagen i arbetet för ökad måluppfyllelse för eleverna. Samarbetet i arbetslaget är en avgörande faktor för att skapa en undervisning och en lärmiljö som passar alla elever.
Vi har höga förväntningar på oss själva och vårt gemensamma arbete som grundar sig på kollegialt lärande och elevernas individuella behov. Vi har ett tydligt systematiskt kvalitetsarbete med regelbundna avstämningar och analyser. Tillsammans bygger vi en trygg och utmanande miljö där alla ska få utvecklas, elever som vuxna.
Vi har pedagogiska måltider vilket innebär att du som pedagog äter kostnadsfritt.
Vi erbjuder ett Friskvårdsbidrag på 3000kr/år.
Anställda inom Academedia har tillgång till Förmånswebben. Där får medarbetare bland mycket annat en lättöverskådlig sammanställning av lön, pension, försäkringar och semesterdagar.
Vittra har Kollektivavtal med Lärarförbundet, Lärarnas Riksförbund samt Kommunal vilket bland annat innebär tjänstepension enligt ITP-planen samt försäkringar.
Vikariatet startar den 11 augusti.
Om du vill veta mer om Vittra Halmstad kan du gå in på vår hemsida, www.vittra.se/halmstad
Du söker tjänsten genom att klicka på nedanstående länk. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Sista ansökningsdag är 250430 . Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta rektor Anne Karlsson på tfn 035 161382.
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Vittraskolorna AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 5564586716 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Speciallärare |
Yrkesområde | Pedagogik |
Vittraskolorna AB söker en person till denna tjänst som speciallärare med placerings i Halmstad. Om det låter intressant att arbeta som speciallärare hos Vittraskolorna AB skickar du in din ansökan senast 2025-04-30.
Källa: Arbetsförmedlingen
MARIESTADS KOMMUN söker en person till tjänsten som speciallärare i Mariestad.
2025-03-28
Mer infoHelsingborgs kommun söker en person till tjänsten som grundlärare, förskoleklass och 1-3 i Helsingborg.
2025-03-28
Mer infoLidingö kommun söker en person till tjänsten som speciallärare i Lidingö.
2025-03-24
Mer info