Semestervikariat som Serviceman med C-körkort till ELIS - Hofors 🚐

Publiceringsdatum: 2025-03-24

Söker du efter ett jobb inom transport, distribution, lager-sektorn? Ett spännande jobb som distributionsförare hos Marketpeople AB väntar på dig - varför inte söka idag? Om du vill arbeta heltid hos Marketpeople AB, har de just nu en tjänst 3 månader – upp till 6 månader som kan passa dig.

Denna position är tillgänglig i Hofors. Om du är intresserad av en karriär inom distributionsförare, ta en titt på den lediga tjänsten som Marketpeople AB erbjuder för att se om det är en matchning. Här är chansen att bli en del av Marketpeople AB och jobba som distributionsförare! Ansök senast onsdag den trettionde april 2025.


Jobbannons

Om tjänsten Arbetsuppgifter

Elis i Hofors söker en dedikerad medarbetare som kommer att spela en viktig roll i distributions- och serviceteamet i Hofors under sommaren. I befattningen som serviceman och chaufför kommer du att vara en viktig länk i Elis dagliga arbete med att tillhandahålla hyr- och tvättlösningar för mattor och arbetskläder till Elis kommun- och företagskunder. Du blir det vänliga ansiktet utåt för Elis och är ansvarig för hämtning och leverans hos deras kunder.

Ansvarsområden inkluderar

  • Hämtning och leverans av mattor och arbetskläder hos kunder.
  • Skapa och upprätthålla goda kundrelationer
  • Arbete inom vårt service- och distributionslag för att säkerställa leveranssäkerhet
  • Självständig planering och genomförande av arbetsuppgifter

Arbetstider: 06:00 - 15:00

Anställningsform: Vikariat på heltid under sommarenn, start i början av maj och pågår till mitten av augusti. Kan för rätt person finnas möjlighet för fortsättning efter sommaren.

Start för tjänsten: Början av maj.

Adress till arbetsplats: Hoforsvägen 170, 813 91 Hofors

Om Elis

Elis är ledande inom textilservice både i Sverige och Europa. De skapar mervärden för kunden genom att ta hand om hanteringen av arbetskläder, bädd- och badlinnen, hygienutrustning och golvvård. För att frigöra tid och pengar för kunden erbjuds deras produkter och tjänster i totalekonomiskt fördelaktiga hyrkoncept. Elis är ett börsnoterat franskt bolag. I Sverige är de 1600 medarbetare och omsätter 2,1 miljarder kronor. Huvudkontoret ligger i Malmö och de har 25 anläggningar spridda över landet.

Som ledande företag inom cirkulära tjänster på jobbet erbjuder de textil som tjänst. Med Elis säkerställer du som kund optimal hygien, säkerhet och omsorg - och blir samtidigt del i den cirkulära omställningen. Deras textil- och hygienlösningar hjälper deras kunder ägna sig åt det som är viktigast, deras kärnverksamhet. Och samtidigt minska deras klimatpåverkan. Vägen framåt går i cirklar. Elis driver branschens mest ambitiösa hållbarhetsåtaganden genom deras högt satta mål för textil, människor och klimat.

Krav och egenskaperKrav
  • C-körkort (för manuell växellåda)
  • Giltigt YKB (Yrkeskompetensbevis)
  • God svenska i tal och skrift
Meriterande
  • Tidigare erfarenhet av serviceyrke
  • Tidigare erfarenhet som chaufför
Egenskaper

Elis söker medarbetare som framför allt är inriktad på att ge en utmärkt service och som alltid sätter kundens behov i första hand. I din roll som en värdefull medlem i Elis service- och distributionslag är det av yttersta vikt att du strävar efter att uppnå de gemensamma målen och ta ansvar för att säkerställa leveransens pålitlighet till kunderna. Ditt arbete kommer att vara mycket självständigt och kräva förmågan att ta stort ansvar samt att effektivt planera din arbetsdag. Eftersom ingen arbetsdag är den andra lik i den dynamiska miljö Elis verkar i, behöver du vara flexibel, anpassningsbar och stresstålig för att möta de utmaningar som kan uppstå längs vägen. Arbetet med att distribuera mattor och arbetskläder är fysiskt krävande, så viktigt att du är i bra form och trivs med att arbeta fysiskt. Vidare så är det även en fördel om du har ett teknisk intresse och en grundkunskap kring fordon.

Vikt läggs även vid övriga personliga egenskaper.

Lön

Lön: Enligt kollektiv avtal, Elis är kopplade till IF Metall

Rekryteringsprocessen

Marketpeople har en rättvis, enkel & högst digital rekryteringsprocess som skapar samma förutsättningar för alla sökande.

Direkt i anslutning till ansökan bjuds samtliga sökande in att genomföra en intervju med vår kollega Hubert" rel="nofollow" target="_BLANK">https://www.hubert.ai/">Hubert, som är en AI-bot. Intervjuerna är framtagna specifikt för respektive tjänst och det är viktigt att intervjun genomförs för att kunna komma vidare i processen. Intervjun tar vanligtvis cirka 10-15 minuter. För de kandidater som går vidare efter vår AI-drivna intervju är nästa steg att genomföra en juridisk bakgrundskontroll. Den juridiska bakgrundskontrollen genomför du som kandidat själv digitalt via vår partner Fortcheck" rel="nofollow" target="_BLANK">https://fortcheck.se/">Fortcheck. Ett email skickas till dig med instruktioner från Fortcheck och du väljer sedan själv om du vill dela din data och resultat med oss. Om det finns några aktuella domar har du möjlighet att kommentera dessa, det tycker vi är schysst. Din bakgrundskontroll behöver genomföras och ditt resultat behöver delas med rekryteraren hos oss på Marketpeople för att kunna komma vidare i rekryteringsprocessen.

De kandidater som tar sig vidare till nästa steg får genomföra referenstagningen. Referenstagning sker digitalt med hjälp av vår partner Refensa" rel="nofollow" target="_BLANK">https://www.refensa.se/">Refensa. Ett email skickas till dig med instruktioner från Refensa. När du får detta email ber vi dig så fort som möjligt tillhandahålla de efterfrågade referenserna för att komma fram till sista steget i rekryteringsprocessen: ett sista urval för att sedan bli presenterad för vår kund som tar vid och genomför sista delen av rekryteringsprocessen.

Ansök nu, tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag.

Om Marketpeople

" rel="nofollow" target="_BLANK">https://marketpeople.se/om-oss/">

" rel="nofollow" target="_BLANK">https://marketpeople.se/om-oss/">

Marketpeople" rel="nofollow" target="_BLANK">https://marketpeople.se/om-oss/">Marketpeople är ett rekryteringsbolag med gedigen erfarenhet, branschledande AI" rel="nofollow" target="_BLANK">https://app.teamtailor.com/companies/lIRuKSw8Z-4/jobs/2918441/edit/arketpeople.se/kunskap/insikter/automation-och-ai-i-rekrytering/">AI, stark digital närvaro & high tech. Vi levererar marknadens mest moderna & fördomsfria rekryteringsalternativ. Hos Marketpeople får alla sökande chansen att presentera sig och genomföra en intervju med vår AI vilket ger alla sökande samma förutsättningar.

Enkelt uttryckt: Beyond recruitment.

Hemsida: www.marketpeople.se" rel="nofollow" target="_BLANK">https://marketpeople.se/">www.marketpeople.se

" rel="nofollow" target="_BLANK">https://marketpeople.se/">

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnMarketpeople AB
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning3 månader – upp till 6 månader
Organisationsnummer5594203167
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeDistributionsförare
YrkesområdeTransport, distribution, lager

Ansökan

Marketpeople AB söker en person till denna tjänst som distributionsförare med placerings i Hofors. Om det låter intressant att arbeta som distributionsförare hos Marketpeople AB skickar du in din ansökan senast 2025-04-30.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Chaufförer med C-körkort - Nu, till sommaren och framtiden! (Kungälv)

Renova AB söker tjugo personer till tjänsten som renhållningsförare i Kungälv.

2025-02-26

Mer info

Chaufförer med C-körkort - Nu, till sommaren och framtiden! (Stenungsund)

Renova AB söker tjugo personer till tjänsten som renhållningsförare i Stenungsund.

2025-02-26

Mer info

Sommarvikarier med C-körkort och YKB!

Nordvästra Skånes Renhållnings AB (Nsr) söker en person till tjänsten som miljöarbetare/renhållningsarbetare i Helsingborg.

2025-02-19

Mer info