Publiceringsdatum: 2025-03-27
Vill du arbeta inom yrken med social inriktning-branschen? Det är nu möjligt för dig att få jobb som personlig assistent hos Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi. Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi behöver någon som vill arbeta deltid. Om du är tillgänglig för 6 månader eller längre, ta en titt på denna jobbannons.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Jönköping då det är tjänsteorten. Om du är intresserad av en karriär inom personlig assistent, ta en titt på de två lediga tjänsterna som Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi erbjuder för att se om det är en matchning. Låt Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som personlig assistent! Ansök seast torsdag den sjuttonde april 2025.
Jag är en kvinna, boendes i Jönköping.
Jag söker en engagerad och empatisk personlig assistent som vill vara en viktig del av min vardag. Tjänsten innebär omväxlande arbetstider med dag, kväll, helg och natt (7,25 timmar sovande jour) med en tjänstgöringsgrad på 50%. Vi söker även personal för sommarvikariat på ca 50%.
Som min assistent kommer du att vara ett värdefullt stöd i mitt dagliga liv. Dina arbetsuppgifter kommer att innefatta både praktisk assistans i hemmet, personlig omvårdnad och hjälp vid aktiviteter som är viktiga för mig, till exempel vatten-gymnastik. Jag har även två små hundar, så det är viktigt att du är hundvän och tycker om att vara i deras sällskap.
Jag har också en sommarstuga, där jag bor under tiden maj-september, och därför är det ett plus om du är intresserad av växter och trädgårdsarbete.
Den här tjänsten startar som timanställning, och om vi trivs ihop finns möjlighet att övergå till en visstidsanställning så länge uppdraget varar på 50%. För sommarvikariat söker vi dig som är tillgänglig under sommarmånaderna och som kan arbeta ca 50%.
Tillträde enligt överenskommelse, introduktion sker på plats.
GIL samordnar personlig assistans sedan 1989. Kooperativet har arv från Independent Living-rörelsen, som utgår från principen att den som har en funktionsnedsättning själv bäst vet hur den vill leva sitt liv. I normalfallet är den assistansberättigade själv assistenternas närmsta chef, eller så utses en person som har särskilt ingående kunskaper om den assistansberättigade.
Som personlig assistent stödjer du en person med funktionsnedsättning att leva det liv hen själv vill leva. För att få och behålla kompetenta och nöjda assistenter satsar vi på utbildning och event. Vi tror att utveckling och att möta andra leder till motiverade och trygga assistenter som trivs och tycker att det är roligt att arbeta hos oss.
Skicka in din ansökan så snart som möjligt då urval sker löpande! Lycka till!
Antal tjänster | 2 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 7164446762 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Personlig assistent |
Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi söker två personer till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Jönköping. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Göteborgskooperativet För Independent Living, Gi skickar du in din ansökan senast 2025-04-17.
Källa: Arbetsförmedlingen
Humana AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Örnsköldsvik.
2025-03-28
Mer infoHumana AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Sandviken.
2025-03-13
Mer infoHumana AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Huddinge.
2025-03-14
Mer info