Fysioterapeut/Sjukgymnast till Vårdcentral, Malung

Publiceringsdatum: 2025-03-31

Söker du efter ett jobb inom hälso- och sjukvård-sektorn? Det är nu möjligt för dig att få jobb som fysioterapeut hos REGION DALARNA. REGION DALARNA söker efter en ny anställd på heltid under 6 månader eller längre som är redo att ta sin karriär till nästa nivå.

Denna tjänst finns tillgänglig i Malung-Sälen som är tjänsteorten. REGION DALARNA söker för närvarande efter ambitiösa individer som vill utvecklas i rollen som fysioterapeut. Kolla in deras ledig tjänst och se om du har vad som krävs för att bli en del av deras team. Söker du efter en spännande karriär som fysioterapeut? Sök jobbet hos REGION DALARNA senast måndag den fjortonde april 2025 och bli en del av deras team.


Jobbannons

Hos oss i Region Dalarna får du ett meningsfullt arbete där du kan göra skillnad. Tillsammans arbetar vi för ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i länets alla delar.

Välkommen till vår uppskattade glesbygdsvårdcentral med cirka 6 700 listade patienter! Här får du möjlighet att arbeta brett inom primärvården i en varm och engagerad arbetsmiljö.

Om oss: Vår vårdcentral erbjuder en mångsidig verksamhet med läkarmottagning, sjukvårdsrådgivning, distriktssköterskemottagning, specialiserade sjuksköterskemottagningar inom diabetes, blodtryck, astma/KOL, risk/missbruk samt vårdsamordning för psykisk hälsa. Vi har också mödra- och barnhälsovård, fysioterapi/sjukgymnastik, arbetsterapi, rehabkoordinator och samtalsmottagning. På vårdcentralen finns röntgen där delegerad personal kan utföra röntgenundersökning.

Om tjänsten: En av våra fysioterapeuter ska vara föräldraledig och därför söker vi nu en vikarie. Som fysioterapeut/sjukgymnast hos oss får du ett roligt och utmanande arbete där du verkligen kan göra skillnad! Vi ser det som viktigt att stimulera patienter till en hälsosammare livsstil och till att ta eget ansvar för sin rehabilitering, för att förebygga funktionsnedsättningar samt förkorta perioder av hjälpbehov och sjukskrivning. Då vi har 75 km till närmaste sjukhus, är arbetet som fysioterapeut/sjukgymnast mycket varierat, med allt från bedömning/rehabilitering av lättare skador och kortvariga smärtor till mer allvarliga skador, långvarig smärta och neurorehabilitering. Vi har ett gott samarbete mellan de olika yrkeskategorierna och nyttjar varandras olika kunskaper i det dagliga arbetet. Alla behöver vara flexibla och hjälpa varandra.

Fysioterapeut/Sjukgymnast till Vårdcentral, Malung

Arbetsuppgifter

  • Individuell rådgivning, undersökning, bedömning, behandling och uppföljning av patienter - fysiskt, digitalt och via telefon
  • Leda gruppträning
  • Samarbete/teamarbete med övriga vårdgivare internt och externt

Vi erbjuder

  • Inskolning, utbildning och kompetensutveckling utifrån dina erfarenheter och/eller utifrån de behov vi ser på mottagningen.
  • En dynamisk och stödjande arbetsmiljö där du får möjlighet att utvecklas och växa i din yrkesroll.

Vill du vara en del av ett kompetent och engagerat team där samarbete och patientnära vård står i fokus? Då är vår vårdcentral rätt plats för dig!

Övrig information

Kvalifikationer

Krav

  • Leg. Fysioterapeut / Leg. Sjukgymnast
  • God förmåga att uttrycka sig muntligt och skriftligt i svenska

Personliga egenskaper

Som person har du god initiativ- och planeringsförmåga, du ser samarbete som en naturlig del i arbetet där ett gott bemötande med patienter och medarbetare ingår. Stor vikt läggs vid personliga egenskaper.

Ansökan

Vi använder främst mail (från mejladress: noreply@regiondalarna.se) för att göra utskick och kallelser. Kolla din inkorg och även skräppost/SPAM regelbundet under denna tid för att vara säker på att du får all information från oss.

Om du är eller tidigare har varit anställd i Region (Landstinget) Dalarna kommer vi att ta interna referenser från din nuvarande eller tidigare chef, om du blir aktuell för anställning.

Läs mer om Region Dalarna, vår värdegrund, arbetsmiljö och förmåner, samt vilka kontroller som görs innan anställning: https://www.regiondalarna.se/jobb" rel="noopener noreferrer">Jobba med oss - Region Dalarna

Vi har gjort vårt medieval och vill därför ej bli kontaktade av andra säljbolag eller rekryteringsföretag.

Detta arbete innebär direkt och regelbunden kontakt med barn och/eller ungdomar. Innan erbjudande om anställning kan ske, måste du som sökande uppvisa utdrag ur Polisens belastningsregister i obrutet kuvert alternativt via ett digitalt registerutdrag, enligt lag 2013:852 eller 2000:873. Mer information finns här: https://polisen.se/tjanster-tillstand/belastningsregistret/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Belastningsregistret - begär utdrag (polisen.se).

Denna tjänst kräver att du har giltig legitimation för det aktuella yrket. Din yrkeslegitimation kommer att kontrolleras mot Socialstyrelsens register över legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal (HOSP) innan eventuellt erbjudande om anställning. Läs mer här: https://www.socialstyrelsen.se/statistik-och-data/register/halso-och-sjukvardspersonal/" rel="noopener noreferrer" target="_blank">Registret över legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal (HOSP) - Socialstyrelsen.

Fackliga kontaktuppgifter

https://www.regiondalarna.se/jobb-och-utbildning/jobba-med-oss/fackforbund/" rel="noopener noreferrer">Fackförbund - Region Dalarna

Om jobbet

Antal tjänster1
ArbetstidHeltid
FöretagsnamnREGION DALARNA
LönFast månads- vecko- eller timlön
Omfattning6 månader eller längre
Organisationsnummer2321000180
Typ av anställningVanlig anställning
YrkeFysioterapeut
YrkesområdeHälso- och sjukvård

Ansökan

REGION DALARNA söker en person till denna tjänst som fysioterapeut med placerings i Malung-Sälen. Om det låter intressant att arbeta som fysioterapeut hos REGION DALARNA skickar du in din ansökan senast 2025-04-14.

Källa: Arbetsförmedlingen

Till webb­ansökan »
Relaterade jobb

Sommarjobb personlig assistent till man i Malung v 26-34

Humana AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Malung-Sälen.

2025-03-28

Mer info

Sjuksköterska till vårdcentral, Sälen

REGION DALARNA söker en person till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Malung-Sälen.

2025-03-03

Mer info

Butiksmedarbetare till Malung

Dollarstore AB söker fyra personer till tjänsten som butikssäljare, fackhandel i Malung-Sälen.

2025-02-05

Mer info