Publiceringsdatum: 2025-04-17
Skulle du vilja jobba inom kultur, media, design? Vill du ta steget att arbeta som journalist/reporter hos Bonnier News AB? Nu har du möjligheten. Vill du arbeta heltid hos Bonnier News AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 3 månader – upp till 6 månader.
För detta jobb är det en fördel om du bor i närheten av Sundsvall då det är tjänsteorten. Företaget Bonnier News AB erbjuder just nu spännande karriärmöjligheter. Om du vill jobba som journalist/reporter har de nu ett ledigt jobb - kolla in annonsen för att se om du har rätt erfarenhet. Du har fortfarande tid att söka jobbet som journalist/reporter hos Bonnier News AB om du sickar in din ansökan senast sista ansökningsdag som är söndag den tjugosjunde april 2025.
Trivs du både framför kameran och bakom spakarna? Se hit! Vi söker en sändningsproducent och studioreporter som, tillsammans med resten av teamet i Tv-navet, vill serva ett sextiotal lokaltidningar med allt inom tv. Här får du vara med där det händer, när det händer!Om ossTv-navet är en central organisation som servar samtliga titlar inom Bonnier News Local och Gota Media med livesänd tv, livesport och redigering av tv-inslag. Våra skickliga medarbetare skapar rörligt material för läsare på sajt och i sociala medier. Tv-navet finns i Falun och Sundsvall, men arbetar som en enhet.
Om rollenI rollen som sändningsproducent och studioreporter är dina arbetsuppgifter varierande.
Som sändningsproducent befinner du dig i kontrollrummet där du möjliggör livesändningar. Du bild- och ljudmixar mellan reporter på plats, klippbilder, programledare i studio och andra eventuella inslag. Här är du fältteamets trygga punkt samtidigt som du styr det tekniska. Som studioreporter behöver du vara skarp och snabbtänkt när du leder samtalet med reporter på plats och/eller andra intervjupersoner. Här behöver du ha gott journalistiskt omdöme.När du inte står i kontrollrum eller studio redigerar du tv-inslag för sajt och sociala medier. På kvällar och helger riktas fokus mot livesänd sport. Tv-navets uppgift är då främst att säkerställa signalvägar och teknik.
Vem är du? Hos oss är det viktigt att du trivs med att jobba i team samtidigt som du på egen hand kan fatta beslut, nyhetsvärdera och prioritera dina arbetsuppgifter. Du är serviceminded och gillar att vara med och driva utveckling, både vad gäller arbetsmetod och teknik. I den här rollen jobbar du ofta i breakinglägen – det innebär att du som söker den här tjänsten bör vara en person som kan behålla lugnet i stressade situationer. I rollen behöver du vara tekniskt lagd och snabbt kunna lösa de problem som kan uppstå före, efter och under en livesändning.
Tjänsten är ett vikariat i Falun eller Sundsvall från 1 augusti till 28 februari. Varaktighet, arbetstid
Vikariat, sju månader.Hos Bonnier News får tillgång till förmåner som ett generöst friskvårdsbidrag på 5000 kr, rabatter, fri prenumeration på våra nyheter och extra ersättning vid föräldraledighet. Vi erbjuder även en bra pensionslösning inom ITP enligt vårt kollektivavtal.Vi är nyfikna på vem du är och ser fram emot din ansökan!
Vill du veta mer gällande hur vår rekryteringsprocess ser ut kan du klicka här!Vill du höra mer om rollen - lyssna gärna på vår podd Drömjobbet.
Kontaktperson:Teamchef, Fanny Björkénfanny.bjorken@bonniernews.se eller 010 709 79 45Facklig kontaktperson:Magnus Sjöborgmagnus.sjoborg@bonniernews.se eller 065 035 544
Som Nordens största medieföretag, med verksamhet i 13 länder, hjälper vi medborgare och organisationer att fungera i ett demokratiskt samhälle. Våra journalister rapporterar, granskar och berättar om vår tids frågor. Vi inspirerar och skapar affärer genom möten, produkter och tjänster. Alla vi som jobbar här, från journalisten i norr till techutvecklaren i söder, bidrar med olika perspektiv för att vi ska kunna utföra vårt uppdrag och föra det fria ordet framåt. Tillsammans.
Med varumärken som Dagens Nyheter, Expressen och Dagens industri når vi miljoner läsare och användare varje dag. Genom Bonnier News Locals många titlar har vi även ett stort lokalt engagemang över hela landet - från Sydsvenskan i Skåne till Östersunds-Posten i Jämtland. Förutom detta ger vi också ut branschspecifika tidningar såsom Dagens Media, Resumé, Dagens medicin och Fastighetsnytt, och även en rad livsstilsmagasin som Damernas Värld, Sköna Hem, Teknikens Värld och Allt om Mat.
Vi har också en betydande logistik och distributionsverksamhet som vi samlar inom ramen för Bonway. Under 2024 kommer vi att nå närmare en tredjedel av alla hushåll i Sverige.
Genom att ständigt driva den digitala utvecklingen framåt når vi hela tiden längre – som medarbetare hos oss kan du påverka riktningen. Vi strävar efter att hitta talangfulla medarbetare som vidgar våra perspektiv och hjälper oss att bidra till ett mer inkluderande samhälle. Vi hoppas att även du vill bidra till detta!
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Heltid |
Företagsnamn | Bonnier News AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 5590800917 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Journalist/Reporter |
Yrkesområde | Kultur, media, design |
Bonnier News AB söker en person till denna tjänst som journalist/reporter med placerings i Sundsvall. Om det låter intressant att arbeta som journalist/reporter hos Bonnier News AB skickar du in din ansökan senast 2025-04-27.
Källa: Arbetsförmedlingen
REGION VÄSTERNORRLAND söker tre personer till tjänsten som sjuksköterska, grundutbildad i Sundsvall.
2025-04-17
Mer infoREGION VÄSTERNORRLAND söker två personer till tjänsten som medicinsk sekreterare i Sundsvall.
2025-03-21
Mer infoSundsvalls kommun söker personer till tjänsten som vårdbiträde i Sundsvall.
2024-12-20
Mer info