Publiceringsdatum: 2025-04-23
Skulle du vilja jobba inom pedagogik? Nu har du chansen att börja jobba som barnskötare hos Pysslingen Förskolor och Skolor AB. Vill du arbeta deltid hos Pysslingen Förskolor och Skolor AB? Just nu letar de efter någon som vill ha en tjänst 3 månader – upp till 6 månader.
Arbetsplatsen ligger nära tillhands om du är bosatta i Vaxholm som är tjänsteorten. Pysslingen Förskolor och Skolor AB söker efter fler duktiga individer som vill arbeta som barnskötare. De har just nu fyra lediga jobb som barnskötare som kan vara av intresse för dig. Låt Pysslingen Förskolor och Skolor AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som barnskötare! Ansök seast fredag den tjugotredje maj 2025.
Just nu söker vi timvikarier till vår fina förskola Söderkulla i Vaxholm. Tycker du om att ha roligt på jobbet, gillar att arbeta flexibelt och är intresserad av att arbeta med barn i åldrarna 1-5? Tveka inte att skicka en ansökan till oss!
Som timvikarie hos oss på Pysslingen Förskolor arbetar du i barngrupper med barn i åldrarna 1-5. Behovet kan gälla både som ersättare vid kortare frånvaro med möjlighet till längre vikariat om behov uppstår. Det innebär möjlighet till ett flexibelt arbete där din tillgänglighet styr.
I dina arbetsuppgifter ingår bland annat att genomföra aktiviteter både inomhus och mycket utomhus, samt avlasta ordinarie pedagoger med praktiska uppgifter.
Hos oss på Söderkulla tar vi vara på närheten till vattnet och våra vackra grönområden, och vistas därför ute vid både lek och undervisning.
Om du anställs som timvikarie ska du med kort varsel kunna rycka in som vikarie vid frånvaro av den ordinarie personalen. Det krävs därför att du är ansvarstagande och har en stor förmåga till flexibilitet, då arbetet innebär att du snabbt ska kunna anpassa dig till nya miljöer. Du har goda kunskaper i svenska språket och ska ha lätt för att både samarbeta och arbeta självständigt i ett arbetslag, samt har förmågan att tillsammans med dina medarbetare bidra till en fungerande verksamhet.
Det är meriterande om du har en examen som barnskötare och/eller tidigare erfarenhet av att arbeta inom förskola.
Tjänsten är allmän visstidsanställning med timlön.
Omfattning vid behov.
Tillträde enligt överenskommelse.
Låter det som ett jobb för dig? Skicka en ansökan nedan och bifoga ditt CV och personliga brev.
I vår rekryteringsprocess använder vi oss av tester. Du kommer få ett separat mail skickat till dig med en länk som tar dig till testet.
Vi arbetar med löpande urval, skicka gärna in din ansökan så snart som möjligt. Tillsättning kan ske innan sista ansökningsdag.
Har du frågor angående tjänsten är du varmt välkommen att kontakta biträdande rektor Ingrid Zamora Pettersson via ingridvictoria.zamorapettersson@pysslingen.se
Antal tjänster | 4 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | Pysslingen Förskolor och Skolor AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 3 månader – upp till 6 månader |
Organisationsnummer | 5560354309 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Barnskötare |
Yrkesområde | Pedagogik |
Pysslingen Förskolor och Skolor AB söker fyra personer till denna tjänst som barnskötare med placerings i Vaxholm. Om det låter intressant att arbeta som barnskötare hos Pysslingen Förskolor och Skolor AB skickar du in din ansökan senast 2025-05-23.
Källa: Arbetsförmedlingen
Pysslingen Förskolor och Skolor AB söker fyra personer till tjänsten som barnskötare i Sigtuna.
2025-04-23
Mer infoPysslingen Förskolor och Skolor AB söker fem personer till tjänsten som barnskötare i Stockholm.
2025-04-14
Mer infoPysslingen Förskolor och Skolor AB söker fem personer till tjänsten som barnskötare i Solna.
2025-04-10
Mer info