Publiceringsdatum: 2025-04-15
Letar du efter ett jobb inom yrken med social inriktning? Vill du ta steget att arbeta som personlig assistent hos Frösunda Personlig Assistans AB? Nu har du möjligheten. Detta är ett jobb på deltid där Frösunda Personlig Assistans AB letar efter någon under 6 månader eller längre.
Om du redan bor i närheten av Ystad, är det här din chans att söka ett spännande jobb Frösunda Personlig Assistans AB söker för närvarande efter en person att anställa inom personlig assistent-branschen. Ta en titt på deras lediga tjänst för att se om något av dem passar just dig. Låt Frösunda Personlig Assistans AB hjälpa dig att uppnå dina karriärmål som personlig assistent! Ansök seast torsdag den femtonde maj 2025.
Just nu söker jag, dig som vill jobba som personlig assistent hos mig i sommar.
Jag heter Bella och är en glad, sprallig tjej på 16 år som älska musik och sociala medier. Tycker om att ta bilder och filma. Jag tycker om att åka på marknader, tivoli, dags utflykter som att åka och shoppa. I sommar ser jag fram emot dagar med glass i solen och härliga utflykter.
Jag bor i Ystad tillsammans med min mamma. Jag har en CP-skada vilket gör att jag behöver hjälp med personlig hygien, på- och avklädning och tolka vad jag vill och inte vill. Jag behöver även hjälp med att förbereda mat och hjälp att äta. Jag förstår all kommunikation men jag kommunicerar själv via Bliss.
Jag är visa dagar hos min pappa i Sjöbo så man ska inte se det som något hinder att kunna ta sig till och från Sjöbo, de dagar jag är hos min pappa. Kan vara att passet börjar i Ystad men avslutas i Sjöbo eller tvärtom.
Hos mig behöver du kunna börja jobba den 2025-06-01 och du jobbar deltid.
Jag söker nu en tjej, i åldern ca 19-25 som är utåtriktad, påhittig, flexibel och som vill ha ett aktivt och socialt arbete. Tar egna initiativ och är drivande. Stor vikt läggs på att vara aktiv. Det förekommer lyft utan hjälpmedel. Krav är att du pratar god svenska. Viktigast av allt är att du är lyhörd för mig och mitt bästa. En merit är om du kan Bliss men inget krav. Du kommer få gå bredvid/skolas in av mina befintliga assistenter så du kommer få lära dig mig och mina rutiner och hjälpbehov av dem som redan känner mig väl!
Anställningsform: Sommarvikariat
Omfattning: Deltid
Arbetstider: Dag, Kväll, helg kan förekomma
Tillträde: 2025-06-01
Vi tillämpar individuell lönesättning och har kollektivavtal. Intervjuer sker löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Stor vikt kommer att läggas vid personlig lämplighet.
Inför en eventuell anställning ska du kunna styrka att du har rätt att arbeta i Sverige, genom att uppvisa att du har medborgarskap inom EU/EES alternativt ett giltigt arbetstillstånd.
Sista ansökningsdag: 2025-05-15
Vid frågor om jobbet, är du välkommen att kontakta:
Ditte Pallesen Verkasamhetschef
ditte.pallesen@frosunda.se
Varmt välkommen med din ansökan!
Antal tjänster | 1 |
---|---|
Arbetstid | Deltid |
Företagsnamn | Frösunda Personlig Assistans AB |
Lön | Fast månads- vecko- eller timlön |
Omfattning | 6 månader eller längre |
Organisationsnummer | 5563867398 |
Typ av anställning | Vanlig anställning |
Yrke | Personlig assistent |
Yrkesområde | Yrken med social inriktning |
Frösunda Personlig Assistans AB söker en person till denna tjänst som personlig assistent med placerings i Ystad. Om det låter intressant att arbeta som personlig assistent hos Frösunda Personlig Assistans AB skickar du in din ansökan senast 2025-05-15.
Källa: Arbetsförmedlingen
Aktiv Assistans Norr AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Örnsköldsvik.
2025-04-17
Mer infoOberoende Liv i Jönköping, Olja, Ek För söker tio personer till tjänsten som personlig assistent i Jönköping.
2025-04-14
Mer infoFrösunda Personlig Assistans AB söker en person till tjänsten som personlig assistent i Alingsås.
2025-04-11
Mer info